Hava Durumu Tahmini Nasıl Yapılır?

Hava durumu ölçümleri, genellikle meteoroloji istasyonları tarafından meydana getirilen ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar şiddetı ve cihetü, nem büyüklükı, hava yuvarı tabncı, evetğış misilı ve türü kadar çeşitli hava koşullarını ölçmek karınin kullanılır.

Hava durumu ölçümleri genellikle manuel yahut otomatik yöntemlerle yapılır. Manuel ölçümler, meteoroloji görevlileri tarafından meydana getirilen elle ölçümlerdir. Bu görevliler, genellikle radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine göre hararet, nem ve rüzgar şiddetı ölçümlerini yaparlar.

Otomatik ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak meydana getirilen ölçümlerdir. Bu sensörler, meteoroloji istasyonlarına yerleştirilir ve makul aralıklarla hava koşullarını ölçerler. Bu ölçümler henüz az maliyetli ve henüz fıldırdır.

Hava durumu ölçümleri, meteoroloji verilerinin toplanmasını ve analiz edilmesini sağlayarak, hava tahminleri ve ülke bileğemekikliği çaldatmaışmaları kadar biriyi alanda kullanılır. Bu ölçümler, muhtıra hava tahminleri, katıksız kıran uyarıları ve sair meteorolojik bilgilerin sağlanmasına yardımcı evet.

Meteoroloji, hava ve ülke vakalarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini kadar konularla ilgilenen bir marifet dalıdır. Bu alanda canlılık gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri tarafından yönetilir.
Biriyi ülkede meteorolojik hizmetler, milli müdafaa bakanlıkları yahut çmertebe bakanlıkları tarafından yönetilir. Bu kurumlar, meteoroloji istasyonlarına, uydu verilerine ve sair kaynaklara muvasala sağlayarak, hava tahminleri, ülke modelleri ve sair meteorolojik hizmetleri üretirler.

Millî Meteoroloji Kurumları, Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milel yapılışu tarafından tanılamanmaktadır. WMO, cihan çapında meteorolojik hizmetleri eş güdümlü geçirmek, hava durumu ve ülke verilerinin standartlaştırılmasını bulmak ve ülke bileğemekikliği ile dayalı tetkikatı teşvik geçirmek kadar görevleri adına getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu