logo hazırlama

logo tasarım

Logo nedir? Lügat manaı olarak asıl mukabillığı dilimizde amblem olan, bir teamülin, faaliyetin, organizasyonun yapkaloriı, manaını, karakterini sembolize eden şekillerdir. Bir logo tasarımı anlamsal olarak teamülletmenin veya organizasyonun düver olarak yaptığı teamüli sembolize edebileceği kabilinden, markanın kendi manaı ile de sembolleştirilebilir, ayrıca bazı çdüzenışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı karınerik ve anlamlara ehil kabil.

Sorusu sorulduğunda lafız manaının haricinde, biryoğun logo ve amblem çeşidi vardır. Logo tasarım esnasında tasarımı yapacak olan özlük veya kuruma neyin ve nasıl aktarıldığı enikonu önemlidir. öteki taraftan logo tasarım çdüzenışmasını yapacak özlük veya kurumun sizi nasıl anladığı ve logo çdüzenışmanızı nasıl değerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çdüzenışma sizin, teamülletmenizin ve bundan sonraki çdüzenışmalarınızın temelini atacak olan “logo tasarım çdüzenışması” olacaktır.

Logo sadece şekil ve sembol değil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin değteamültirilmiş ve düzenlenmiş hali veya marka karınin yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çdüzenışmalara logo değil, logotype denilir. Logotype takkadak çok iş alanı ile faaliyette mevcut şirketler karınin daha çok yeğleme edilebilir. Biricik bir sektörde faaliyet gösteren teamülletmelerin ekseri logoları bölümü temaşa paha. Ancak takkadak okkalı bölüm ile uğraşılıyorsa tüm sektörleri logoda işaret etmek imkansızdır.

Logo ne teamüle yarar?
İşletmeler karınin logo veya logotype olmazsa olmazlardandır. Her nasıl markası sıfır bir işletme olmazsa logo veya logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz hin aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile birlikte gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, he aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. Turfa halini düşünmeye çdüzenışın. Markaların logoları olmadan hakikaten marka olmaları üzere imkansızdır.

Bu sebeple teamülletmenize kurumsal bir niyet hazırlayarak yolunuza sağlam adımlarla devam edebilmek namına “logo tasarım” çdüzenışması ile saksılayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon kabilinden bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazkaloriı (logotype) rapor paha. Ticari markaların, kurumların ve ayrıca ara sıra kişilerin bir görünüşte tanınmasını sağlayan teamülaretlerdir. Tipik bir logo firmaların ayırt edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayan nitelik, font, şekil ve görsellerdir.

Dümdüz, hafif anlaşılır, hatırlanması hafif, olası evetğunca az adetda renkten oluşesrarıdır. Her çyeksan baskı ve kesim tekniği ile sorunsuz kullanılabilir olmalı, çok ıvır zıvır ölçülerde detaylar kaybolmamalı, çok balaban ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Farklı şirket evet da ürünlere ait logolar ile karışıklığa sebep vermemeli, ayrıca çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan evet da esinlenen logolar o ürün evet da firmaya balaban beis verir.

Logo düşüncemcıyı değil ürün evet da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun düşüncemcısı Paul Rand’e göre logoyu üreten düşüncemcıdır ancak oluşturan firmanın kendisidir. İlgili kuruluşun evet da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen evet da tasarlanan font şirketin hapishaneğine elverişli olmalıdır. Başkaca kurumun kendisini nasıl tanımladığı ve kurumu yansıtan kavramların neler olduğunu bilmek logonun tasarım aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin üstırabıta ister rengi ister şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü hin üstelik akılda lakırtııcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ait ürün evet da şirket karınin logo tasarlanacağı hin o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri için fen sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı hin simgenin taşıyacağı mana hizmetında bu fen çok önemlidir.

logo tasarım